1We wtorek 11 lipca 2017 r. w poznańskiej restauracji "Delicja" wręczyłem sześć certyfikatów członkostwa w Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska gospodarstwom  i firmom reprezentującym wielkopolską branżę spożywczą.


Nowi członkowie Sieci to: Frankfood sp. z o.o. – producent naturalnych, mętnych soków z Obornik;  Gospodarstwo Pasieczne Bednarek "Notecki Miód" z Kuźnicy Czarnkowskiej w gminie Czarnków, Gospodarstwo Rolno – Warzywne Szymon Bednarek z Nowych Obrzysk w gminie Kościan, Restauracja Hyćka z Poznania, a także Gospodarstwo Agroturystyczne Pałac Popowo Stare z gminy Przemęt oraz Dom Restauracyjny Pałacowa Spiżarnia Pałacu Popowo Stare w Poznaniu. Dodatkowo wręczyłem certyfikat firmie Smak Tradycji z Ujazdowa w gminie Włoszakowice, która została włączona do sieci w ubiegłym roku. W chwili obecnej Sieć Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska liczy już 124 członków.

Województwo Wielkopolskie od 2008 roku jest regionem członkowskim Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego (European Network of Regional Culinary Heritage), zrzeszającej 45 regionów europejskich z takich krajów jak : Szwecja, Dania, Norwegia, Niemcy, Litwa, Łotwa, Białoruś, Ukraina, Szkocja, Chorwacja, Turcja oraz dziesięciu z Polski. Wszystkie regionalne Sieci składają się na Europejską Sieć Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego, której głównym celem jest promocja regionalnej żywności opartej na lokalnych  i tradycyjnych produktach. Członkowie Sieci gwarantują, że produkty pochodzą z danego regionu, a tradycje kulinarne
i umiejętności są powodem do dumy. Pojęcie kulinarnego dziedzictwa sprowadza się do wspólnego logo, ustalonych kryteriów uczestnictwa dla przedsiębiorstw, wspólnego marketingu i działań na szczeblu regionalnym i europejskim.

Przedstawiam krótką charakterystykę nowoprzyjętych członków Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska.

Frankfood sp. z.o.o. z  Obornik
Firma Frankfood jest małym przedsiębiorstwem, którego obecna działalność koncentruje się na produkcji naturalnego mętnego soku, tłoczonego ze świeżych jabłek z dodatkiem innych owoców lub warzyw. Dzięki zastosowanej technologii produkcji soki zachowują najwyższe walory smakowe i zdrowotne.
Certyfikat Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolski została przyznany na:
Sok jabłkowy 100%
Sok gruszkowy 100%
Sok z buraka 100 %
Sok z rabarbaru 100%

Gospodarstwo Pasieczne Bednarek "Notecki Miód" z Kuźnicy Czarnkowskiej, gmina Czarnków, powiat czarnkowsko-trzcianecki
Gospodarstwo Pasieczne Bednarek "Notecki Miód" jest gospodarstwem rodzinnym, prowadzonym przez małżeństwo Paulinę i Dawida. Pasieka znajduje się w Kuźnicy Czarnkowskiej. Jest to wieś w zachodniej Polsce położona w województwie wielkopolskim.  Obszar Chronionego Krajobrazu Dolina Noteci ,w którym znajduje się gospodarstwo pasieczne ma znaczący wpływ na jakość i walory zdrowotne produkowanych miodów.  Gospodarstwo Pasieczne Bednarek „Notecki Miód” posiada prawie 150 uli.
Certyfikat Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolski przyznany został na całość działalności.

Gospodarstwo Rolno – Warzywne Szymon Bednarek, Nowe Obrzyska, gmina Kościan, powiat kościański
W Gospodarstwie Rolno – Warzywnym Szymon Bednarek kapusta kiszona jest przez cały rok. Proces kiszenia odbywa się w pomieszczeniu specjalnie do tego przeznaczonym, o odpowiedniej temperaturze, aby zachować żywe kultury bakterii. Ogórki kiszone są w okresie letnim w szczelnie zamkniętych beczkach, wyłącznie z własnych upraw. Odmiany selekcjonowane są pod względem najlepszego smaku kiszonki.
Certyfikat Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolski przyznaje się na całość działalności.

Gospodarstwo Agroturystyczne Pałac Popowo Stare w miejscowości Popowo Stare, gmina Przemęt, powiat wolsztyński oraz Dom Restauracyjny Pałacowa Spiżarnia Pałacu Popowo Stare w Poznaniu
Kuchnia oparta jest na produktach pochodzących od sprawdzonych dostawców. Specjalnością kuchni jest drób: polska gęś owsiana, kaczki i pasztety. Restauracja serwuje również ryby słodkowodne i produkty z nich przygotowane.
Potrawy serwowane przez Pałac Popowo Stare były wyróżniane i nagradzane m.in. w ogólnopolskim konkursie Kulinarne Dziedzictwo Smaki Regionów za łososia peklowanego, gęś faszerowaną z kapustą modrą na miodzie pitnym. Pałac Popowo Stare zwyciężył również w popularnym programie telewizyjnym Ugotowani za wykwintną zupę z raków, kaczkę faszerowaną i tradycyjny mazurek serowy.
Certyfikat Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolski przyznany został na całość działalności.

BLUS Marcin Sadowski, Restauracja Hyćka w Poznaniu
Restauracja Hyćka została otwarta w czerwcu 2014 roku na Poznańskiej Śródce. Nazwa lokalu wzięła się od syropu z kwiatów i owoców czarnego bzu – produktu tradycyjnie wytwarzanego w regionie Wielkopolskim pod nazwą hyćka lub hyczka. Zamiłowanie do hyćki wynika z rodzinnej tradycji zbierania kwiatów i owoców oraz wytwarzania syropu o unikalnym smaku i właściwościach. Tradycja jest inspiracją dla kuchni Hyćki: dań regionalnych, wielkopolskich, w oparciu o własną produkcję: pyry z gzikiem, czernina, szagówki, kaczka z pyzami, szare kluchy z kapustą, a na deser własne wypieki. Dania przygotowuje w oparciu o lokalne produkty od rodzimych dostawców.
Certyfikat Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolski przyznany został na całość działalności.

Smak Tradycji Irena Olejniczak w miejscowości Ujazdowo, gmina Włoszakowice, powiat leszczyński
Firma Smak Tradycji zajmuje się produkcją wyrobów mięsnych w słoikach. Są to wyroby pasteryzowane metodą tradycyjną w oparciu o własne receptury i naturalne przyprawy. Kosztując każdy z proponowanych produktów stykamy się z nutą smaków przywołujących nasze wspomnienia z dzieciństwa. Dobrze dobrane proporcje gwarantują właściwą konsystencję i wygląd danego wyrobu. Sprawdzeni hodowcy i stała współpraca z kontrahentami gwarantuje mięso wysokiej jakości.

1 1 1

 

 

 

 

 

 

 111

 

 

 

 

 

1 1 1

Samorząd Województwa

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
Klub Radnych PSL Sejmik Województwa Wielkopolskiego

Polecam

Polskie Stronnictwo Ludowe

fml

impulswlkppsl

film

Rota

Losowe zdjęcie

Ta strona używa plików cookies.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
JSN Solid template designed by JoomlaShine.com
© 2016 Krzysztof Andrzej Grabowski – Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego