Dopasuj rozmiar czcionki

Samorząd Województwa Wielkopolskiego

 

Polecam

 

 

                                                                                                                                      

 

 

 

 

  

                                                                                                                                                                       

Wojewódzki Zjazd Delegatów PSL 2012

 Designed by:

PDF Drukuj Email

Dożynki Powiatowo - Gminne w Magnuszewicach

W niedzielę, 8 września 2013 roku wziąłem udział w Dożynkach Powiatowo – Gminnych, które odbyły się w Magnuszewicach (Gmina Kotlin). Zapraszam serdecznie do przeczytania relacji przygotowaną przez Urząd Gminy w Kotlinie.

 

Magnuszewice dożynkową stolicą powiatu

W dniu 8 września 2013r. w Magnuszewicach odbyły się dożynki powiatowo-gminne. Tegorocznym gospodarzem była Gmina Kotlin.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się mszą św. koncelebrowaną w kościele pw. św. Barbary w Magnuszewicach. Mszę poprowadzili ks. kan. Józef Hanczaruk oraz ks. kan. Alojzy Mendlikowski. Po zakończonej mszy poczty sztandarowe OSP, grupa rekonstrukcyjna na koniach, orkiestra dęta z Żerkowa, delegacje dożynkowe niosące wieńce dożynkowe z każdej gminy powiatu jarocińskiego oraz zaproszeni goście w uroczystym korowodzie przemaszerowali na boisko w Magnuszewicach. Na płycie boiska odbyła się ceremonia dożynkowa. Z powiatowym wieńcem uplecionym z tegorocznych zbóż kroczyli członkowie Zespołu Folklorystycznego "Żeńcy Wielkopolscy", natomiast wieniec dożynkowy Gminy Kotlin nieśli, ubrani w stroje ludowe, członkowie zespołu "Sławoszewiacy".

Starostami dożynek w Magnuszewicach byli Dominika Kwiecińska (sołtys Twardowa) oraz Zbigniew Orpel (sołtys Magnuszewic). Wypieczony z tegorocznego zboża chleb, który został poświęcony podczas mszy św. starostowie dożynek przekazali na ręce wicestarosty Mirosława Drzazgi i wójta gminy Kotlin Mirosława Paterczyka. Przed zgromadzoną publicznością i zaproszonymi gośćmi zaprezentowała się Orkiestra Dęta oraz  zespół "Babie lato" z Żerkowa, zespół taneczny JAST z Jarocina oraz Zespoły Akordeonowe z Kotlina pod dyrekcją Janusza Barańskiego, który jednocześnie pełnił rolę konferansjera uroczystości.

W trakcie trwania uroczystości organizatorzy zapewnili dla wszystkich mnóstwo atrakcji. Imprezie towarzyszyła Wystawa Sztuki Ludowej, na której prezentowali się regionalni artyści z terenu powiatu. Można było odwiedzić stoisko Starostwa Powiatowego, stoisko Gminy Kotlin, na którym rozdawane były kalendarze oraz pocztówki promujące gminę. Wspólnie z Gminą Kotlin stoisko dzielił Bank Spółdzielczy z Jarocina. Swoje stoiska zaprezentowała również Grupa Rekonstrukcyjna wraz z kawalerzystami na koniach. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko wojskowe, gdzie została ustawiona karetka wojskowa, a najmłodsi mogli wcielić się w saperów.

Dzieci bawiły się w wesołym miasteczku oraz na olbrzymim dmuchanym zamku. Dorośli mogli odpocząć  przy stoiskach gastronomicznych pod parasolkami. W trakcie dożynek powiatowo-gminnych  został zainaugurowany I Rowerowy Rajd Żniwny, który wystartował z jarocińskiego rynku. Trasa rajdu liczyła ok. 16 km, a uczestniczyło w nim 120 cyklistów. Raj został zorganizowany przez Stowarzyszenie dla Dzieci i Osób Niepełnosprawnych "MIŚ".

Na boisku pojawili się również rolnicy prezentujący swój sprzęt rolniczy oraz wystawcy maszyn i sprzętu rolniczego. Gwiazdą tegorocznych dożynek był Francesco Napoli. Gwiazda italo disco lat osiemdziesiątych zaprezentowała soje największe przeboje, które pomimo upływu czasu wspaniale wpadają w ucho i zachęcają do zabawy. Również publiczność bardzo licznie zgromadzona wspólnie śpiewała przeboje znane z płyt i rozgłośni radiowych. Ostatnim akcentem wspólnej zabawy był występ zespołu TWO BOYS z Jarocina., z którym publiczność bawiła się do późnych godzin nocnych. W trakcie występów odbył się pokaz ognia w wykonaniu Alexa.

Wspaniała pogoda, tłumy osób przybyłych na dożynki (sołectwo Magnuszewice nigdy nie miało tak wielkiej widowni) dają sygnał, iż święto plonów zasługuje na miano imprezy bardzo udanej i zapisującej się na długo w pamięci wszystkich uczestników.

Organizatorzy Dożynek Powiatowo - Gminnych Magnuszewice 2013 - Starostwo Powiatowe w Jarocinie oraz Urząd Gminy w Kotlinie serdecznie dziękują wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu oprawy uroczystości.

Wójt Gminy Kotlin szczególne podziękowania kieruje do sołtysa Magnuszewic za olbrzymi wkład pracy oraz przygotowanie sołectwa do dożynek.

Dziękuje również druhom OSP biorącym udział w uroczystościach oraz pełniących służbę porządkową, pocztom sztandarowym, starostom dożynek, zespołowi "Sławoszewiacy" pod opieką sołtyski Beaty Skowrońskiej, Stowarzyszeniu dla Dzieci i Osób Niepełnosprawnych MIŚ, Grupie Rekonstrukcyjnej Powstańców Wielkopolskich z Mieszkowa, uczestnikom Wystawy Sztuki Ludowej,  Orkiestrze Dętej z Żerkowa, Zespołowi Akordeonowemu z Kotlina, zespołu "Babie lato" z Żerkowa, zespołu tanecznego JAST, delegacjom wieńcowym gmin: Jarocin, Jaraczewo, Kotlin, Żerków, Jednostce Wojskowej  w Jarocinie, Komendzie Powiatowej Policji w Jarocinie, Powiatowej Komendzie Państwowej Straży Pożarnej w Jarocinie, służbom porządkowym, Zarządowi Dróg Powiatowych  w Jarocinie, pracownikom Urzędu Gminy Kotlin oraz prowadzącemu uroczystość.

                                                                                                                                                       UG Kotlin

Deli.cio.us    Digg    reddit    Wykop    Gwar