Polecane Artykuły

Milion złotych dla Spółek Wodnych

Milion złotych dla Spółek Wodnych

Milion złotych dla Spółek Wodnych Zarząd Województwa Wielkopolskiego...
Uroczyste obchody Dni Kraszewic

Uroczyste obchody Dni Kraszewic

Uroczyste obchody Dni Kraszewic W niedzielę 13 lipca 2014 roku...

Dopasuj rozmiar czcionki

Samorząd Województwa Wielkopolskiego

 

Polecam

 

 

                                                                                                                                      

 

 

 

 

  

                                                                                                                                                                       

Wojewódzki Zjazd Delegatów PSL 2012

 Designed by:

PDF Drukuj Email

Dożynki Powiatowo - Gminne w Magnuszewicach

W niedzielę, 8 września 2013 roku wziąłem udział w Dożynkach Powiatowo – Gminnych, które odbyły się w Magnuszewicach (Gmina Kotlin). Zapraszam serdecznie do przeczytania relacji przygotowaną przez Urząd Gminy w Kotlinie.

 

Magnuszewice dożynkową stolicą powiatu

W dniu 8 września 2013r. w Magnuszewicach odbyły się dożynki powiatowo-gminne. Tegorocznym gospodarzem była Gmina Kotlin.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się mszą św. koncelebrowaną w kościele pw. św. Barbary w Magnuszewicach. Mszę poprowadzili ks. kan. Józef Hanczaruk oraz ks. kan. Alojzy Mendlikowski. Po zakończonej mszy poczty sztandarowe OSP, grupa rekonstrukcyjna na koniach, orkiestra dęta z Żerkowa, delegacje dożynkowe niosące wieńce dożynkowe z każdej gminy powiatu jarocińskiego oraz zaproszeni goście w uroczystym korowodzie przemaszerowali na boisko w Magnuszewicach. Na płycie boiska odbyła się ceremonia dożynkowa. Z powiatowym wieńcem uplecionym z tegorocznych zbóż kroczyli członkowie Zespołu Folklorystycznego "Żeńcy Wielkopolscy", natomiast wieniec dożynkowy Gminy Kotlin nieśli, ubrani w stroje ludowe, członkowie zespołu "Sławoszewiacy".

Starostami dożynek w Magnuszewicach byli Dominika Kwiecińska (sołtys Twardowa) oraz Zbigniew Orpel (sołtys Magnuszewic). Wypieczony z tegorocznego zboża chleb, który został poświęcony podczas mszy św. starostowie dożynek przekazali na ręce wicestarosty Mirosława Drzazgi i wójta gminy Kotlin Mirosława Paterczyka. Przed zgromadzoną publicznością i zaproszonymi gośćmi zaprezentowała się Orkiestra Dęta oraz  zespół "Babie lato" z Żerkowa, zespół taneczny JAST z Jarocina oraz Zespoły Akordeonowe z Kotlina pod dyrekcją Janusza Barańskiego, który jednocześnie pełnił rolę konferansjera uroczystości.

W trakcie trwania uroczystości organizatorzy zapewnili dla wszystkich mnóstwo atrakcji. Imprezie towarzyszyła Wystawa Sztuki Ludowej, na której prezentowali się regionalni artyści z terenu powiatu. Można było odwiedzić stoisko Starostwa Powiatowego, stoisko Gminy Kotlin, na którym rozdawane były kalendarze oraz pocztówki promujące gminę. Wspólnie z Gminą Kotlin stoisko dzielił Bank Spółdzielczy z Jarocina. Swoje stoiska zaprezentowała również Grupa Rekonstrukcyjna wraz z kawalerzystami na koniach. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko wojskowe, gdzie została ustawiona karetka wojskowa, a najmłodsi mogli wcielić się w saperów.

Dzieci bawiły się w wesołym miasteczku oraz na olbrzymim dmuchanym zamku. Dorośli mogli odpocząć  przy stoiskach gastronomicznych pod parasolkami. W trakcie dożynek powiatowo-gminnych  został zainaugurowany I Rowerowy Rajd Żniwny, który wystartował z jarocińskiego rynku. Trasa rajdu liczyła ok. 16 km, a uczestniczyło w nim 120 cyklistów. Raj został zorganizowany przez Stowarzyszenie dla Dzieci i Osób Niepełnosprawnych "MIŚ".

Na boisku pojawili się również rolnicy prezentujący swój sprzęt rolniczy oraz wystawcy maszyn i sprzętu rolniczego. Gwiazdą tegorocznych dożynek był Francesco Napoli. Gwiazda italo disco lat osiemdziesiątych zaprezentowała soje największe przeboje, które pomimo upływu czasu wspaniale wpadają w ucho i zachęcają do zabawy. Również publiczność bardzo licznie zgromadzona wspólnie śpiewała przeboje znane z płyt i rozgłośni radiowych. Ostatnim akcentem wspólnej zabawy był występ zespołu TWO BOYS z Jarocina., z którym publiczność bawiła się do późnych godzin nocnych. W trakcie występów odbył się pokaz ognia w wykonaniu Alexa.

Wspaniała pogoda, tłumy osób przybyłych na dożynki (sołectwo Magnuszewice nigdy nie miało tak wielkiej widowni) dają sygnał, iż święto plonów zasługuje na miano imprezy bardzo udanej i zapisującej się na długo w pamięci wszystkich uczestników.

Organizatorzy Dożynek Powiatowo - Gminnych Magnuszewice 2013 - Starostwo Powiatowe w Jarocinie oraz Urząd Gminy w Kotlinie serdecznie dziękują wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu oprawy uroczystości.

Wójt Gminy Kotlin szczególne podziękowania kieruje do sołtysa Magnuszewic za olbrzymi wkład pracy oraz przygotowanie sołectwa do dożynek.

Dziękuje również druhom OSP biorącym udział w uroczystościach oraz pełniących służbę porządkową, pocztom sztandarowym, starostom dożynek, zespołowi "Sławoszewiacy" pod opieką sołtyski Beaty Skowrońskiej, Stowarzyszeniu dla Dzieci i Osób Niepełnosprawnych MIŚ, Grupie Rekonstrukcyjnej Powstańców Wielkopolskich z Mieszkowa, uczestnikom Wystawy Sztuki Ludowej,  Orkiestrze Dętej z Żerkowa, Zespołowi Akordeonowemu z Kotlina, zespołu "Babie lato" z Żerkowa, zespołu tanecznego JAST, delegacjom wieńcowym gmin: Jarocin, Jaraczewo, Kotlin, Żerków, Jednostce Wojskowej  w Jarocinie, Komendzie Powiatowej Policji w Jarocinie, Powiatowej Komendzie Państwowej Straży Pożarnej w Jarocinie, służbom porządkowym, Zarządowi Dróg Powiatowych  w Jarocinie, pracownikom Urzędu Gminy Kotlin oraz prowadzącemu uroczystość.

                                                                                                                                                       UG Kotlin

Deli.cio.us    Digg    reddit    Wykop    Gwar